Do auta samozrejme lejeme benzín či naftu, meníme olej a dopĺňame kvapalinu do ostrekovačov. Sú ale aj tekutiny, na ktoré bohužiaľ niektorí vodiči tak trochu zabúdajú. Medzi ne patrí aj brzdová kvapalina. Ako často by sa mala brzdovka meniť a prečo?

Brzdová kvapalina je najdôležitejšia

Aká je vlastne úloha brzdovej kvapaliny? Paradoxne je to asi najdôležitejšia tekutina v aute. Prenáša totiž silu pedála brzdy, prípadne brzdového valca na jednotlivé brzdiace prvky, buď bubny alebo kotúče. Brzdová kvapalina má isté vlastnosti, ktoré sú potrebné na jej správnu funkciu a teda správnu funkciu bŕzd.

Bohužiaľ jednou z vlastností, ktorá nie je príliš prospešná, je hygroskopia. To znamená, že ľahko a ochotne pohlcuje vzdušnú vlhkosť. Tým, ako sa vzdušná vlhkosť, teda voda, viaže na kvapalinu, klesá jej bod varu. A tu je práve kameň úrazu. Ak presiahne pri prudšom alebo dlhšom brzdení kvapalina bod varu, voda sa premení na paru, ktorá je stlačiteľná. Čo je presne to, čo môže stáť za tým, že pedál brzdy akosi zmäkne a stráca na citlivosti. Najprv sa totiž stlačí vodná para a potom až sa prenáša tlak na brzdy. Po ochladení kvapaliny sa všetko vráti späť do normálu.

Nenechávajte výmenu na posledný čas

Ako veľmi vlhkosti už brzdová kvapalina pohltila vám povedia v servise, kde sú schopní toto jednoducho zmerať. Na základe výsledku potom môžu vykonať aj jej výmenu. Odporúčaný interval výmeny je však 2-3 roky. Nie sú však výnimkou vodiči, ktorí túto doslova životne dôležitú tekutinu nechajú vymeniť pokojne až po dekáde, keď už ich vozidlo brzdí naozaj zle.

Okrem stavu samotnej kvapaliny je dobré raz za čas skontrolovať aj jej hladinu. To sa dá urobiť veľmi jednoducho, na nádržke, ktorá je v motorovom priestore. Pri doplňovaní potom pozor, na viečku je napísaný typ kvapaliny, ktorý do vášho vozidla má prísť. Najčastejšie DOT 4 alebo DOT 5. Toto je potrebné dodržať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.