Výmena oleja

Vykonáme výmenu oleja Vášho auta aj bez objednania. Výmena oleja je aj súčasťou servisnej prehliadky . Tento pomerne lacný úkon je dôležitý pre správny chod vášho motora. Pravidelná výmena oleja motora je základom údržby. Radšej ju nezanedbávajte. Nevyplatí sa to. Výmena oleja cena – cena výmeny oleja sa vždy určuje podľa množstva oleja, typu oleja a značky.

Akú značku oleja?

Často sa nás pýtate, ktorý olej použiť. Pre každý automobil je vhodný iný typ viskozity a tento typ sa počas starnutia vozidla a opotrebovania motora mení. Obvykle sa s vekom vozidla prechádza od redšieho oleja k hustejšiemu. Čo sa týka výrobcov olejov, používame Shell , Castrol , Total , Petronas , VAT , čo sú premiové oleje s trvalou kvalitou.

 

Typy olejov podľa viskozity:

  • 0W je veľmi riedky olej – často používaný pri výmene oleja
  • 5W hojne používaný typ oleja – plne syntetický
  • 10W polosyntetický olej vhodný do starších typov vozidiel – už sa veľmi nepoužíva
  • 15W sa používa do starých motorov
  • oleje long life sa používajú pre nové moderné vozidlá a väčšina z nich spĺňa aj normu pre motory s filtrom pevných častíc (DPF)

Prečo meniť olej?

Pretože zaisťuje šesť dôležitých funkcií motora:

1.Mazanie – Úlohou oleja je predovšetkým kvalitné mazanie motora. Vďaka mazaniu dochádza k zníženiu trenia motorových dielov, ktoré spôsobuje straty energie a zvýšenie mechanického oporebenia.
2.Chladenie – Ochraňuje pred prehriatím častí motora, ktoré nemôžu teplo priamo odovzdávať chladiacej kvapaline alebo vzduchu.
3.Tesnenie – Zaistenie dobrého utesnenia pracovných priestorov medzi klznými časťami.
4. Čistenie – Odvod častí oteru, usadenín a zvyškov na spaľovanie alebo ich vhodná úprava.
5. Obmedzenie hlučnosti – Mazacia vrtsva tlmí hluk a vibrácie.
6.Ochraňuje pred koróziou.